Ați observat ce receptivi erau bebelușii încă din pântecele noastre la auzul vocii mamei? Mișcau atunci când comunicam cu ei încă din burtică, ascultau glasul nostru fredonat și parcă se linișteau puțin când doritoare de liniște spuneam: „Mai încet, bebelașul mamei, nu mișca așa … [Citeşte mai departe...]
Frici de mămici
Mi-e frică să nu răcească. Mi-e frică să nu-l scap. Mi-e frică să nu plângă. Mi-e frică să nu adoarmă. Mi-e frică să nu ajung la spital. Mi-e frică să nu fie bolnav. Mi-e frică de doctori. Mi-e frică să nu se lovească. Mi-e frică să nu îl las singur. … [Citeşte mai departe...]
Nașterea
Această zi este des prezentă în amintirile mele. Uneori o și visez, iar când intru în contact cu alte mămici o retrăiesc din nou, fiindcă povestesc despre aceste momente cu multă emoție și bucurie în suflet. Ziua de 18 octombrie mi-a marcat existența, am sărit imediat de la … [Citeşte mai departe...]
Două mâini
Era duminică seara și deja trăiam în mintea mea toată săptămâna ce va urma. În capul meu, îmi făceam planuri de organizare și mă gândeam cum să fac față zilelor încărcate ce se ivesc. Am avut parte de un weekend foarte lung, nu a trecut pe răsuflate ca și altele, fiindcă am … [Citeşte mai departe...]
Mon cher, nu poți spune oriunde tot ce gândești
Nu am reușit să citesc întregul paragraf al cărții fiindcă am fost luată cu asalt de aceste cuvinte. Mă refer în special la cuvântul „oriunde”. Nu poți spune oriunde tot ce gândești… Ei, ca să vezi, am început să gândesc și să scriu în același timp. Am trecut în revistă … [Citeşte mai departe...]




